Akcję po raz kolejny zorganizowali Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz wójt gminy Orły. Tym razem wybrano fort XI Duńkowiczki. Nieprzypadkowo. To jeden z najlepiej zachowanych fortów, ale również ten obiekt już wkrótce czekają duże prace modernizacyjne, które mają uatrakcyjnić go turystycznie.
- Na forcie w Duńkowiczkach będziemy realizować część projektu z program Polski Ład. Chcemy stworzyć multimedialną wystawę, która będzie zachęta do odwiedzenia innych fortów Twierdzy Przemyśl. Pokazująca jej historie, od momentu budowy, rozwoju, poprzez okres walk do dzisiejszych, gdy odzyskujemy z ziemi artefakty pola bitwy - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Jedna z sal będzie poświęcona archeologii pola bitwy.
- Chcemy w sposób multimedialny, bardzo plastyczny, namacalny i bardzo ciekawy w odbiorze, na wzór wojennych muzeów zachodnich, pokazać turyście, mieszkańcom Przemyśla i powiatu przemyskiego, cała historię Twierdzy Przemyśla. Każda sala będzie poświęcona poszczególnemu okresowi - dodaje M. Majkowski.

- Wyjątkowe miejsce, jak każdy z fortów Twierdzy Przemyśl. To nasze dziedzictwo kulturowe, narodowe i historyczne. A nade wszystko skarb narodów, o który należy dbać i który należ pielęgnować. Setki, a właściwie tysiące turystów, którzy przybywają na nocne zwiedzanie, aby zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, żeby połknąć bakcyla historii, aby zapoznać się z historią tego miejsca i historią państwa polskiego - mówi wiceminister Anna Schmidt, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Jak dodaje:
- Twierdza Przemyśl to perła turystyczna Przemyśla, ale i Podkarpacia. To miejsce nie byłoby takie wyjątkowe, gdyby nie zapaleńcy, którzy na co dzień dbają - podkreśla A. Schmidt.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?