Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych gminach na Podkarpaciu złożono najwięcej deklaracji o emisyjności budynków. Do 1 lipca musi to zrobić każdy [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Do 1 lipca 2022 r. każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, czym jest ogrzewana.
Do 1 lipca 2022 r. każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, czym jest ogrzewana. Grzegorz Olkowski/Polska Press
Do 1 lipca właściciel każdej nieruchomości musi w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożyć informację, czym ją ogrzewają. Za brak deklaracji grozi nawet 5 tys. złotych grzywny. Na razie mieszkańcy tylko jednej gminy w Polsce, Szulborze Wielkie w województwie mazowieckim wypełnili ten obowiązek w stu procentach. Są gminy, w tym na Podkarpaciu, w których dokumenty złożyło zalewie 2 proc. właścicieli nieruchomości.

Obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw wszedł w życie 1 lipca 2021 r. Zgodnie z nowym prawem, właściciele nieruchomości mają obowiązek zgłoszenia każdego źródła ciepła bądź spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi zarówno o budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne.

Zgodnie z prawem, w każdym przypadku, w którym źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku, właściciel nieruchomości ma tylko 14 dni złożenie stosownej deklaracji. Przy starszych instalacjach dokumenty przyjmowane są najpóźniej 30 czerwca 2022 r. Można je złożyć osobiście w swoim urzędzie gminy lub przez Internet, przy wykorzystaniu profilu zaufanego.

W deklaracji podajemy m.in. rodzaj używanego opału oraz klasę i rok produkcji kotła. Wiąże się z tym obowiązek wymiany pieca czy kotła. Do 1 stycznia 2022 r. należało tak zrobić z urządzeniami na węgiel lub drewno, pozaklasowymi lub wyprodukowanymi ponad 10 lat temu.

Na 25 stycznia w całym kraju złożonych zostało prawie 1,3 mln deklaracji. Wśród źródeł ogrzewania najwięcej było gazowych albo na paliwo stałe, czyli węgiel, drewno, pellet lub biomasę.

Najwięcej deklaracji złożonych zostało w gminie Szulborze Wielkim w województwie mazowieckim, gdzie na 4 lutego wskaźnik wyniósł 100 proc. To obecnie jedyna taka gmina w kraju. W kolejnych sześciu gminach w kraju ponad 60 proc. Nie ma wśród nich podkarpackich.

Niestety, gminy z naszego regionu są wśród tych, w których najmniej mieszkańców złożyło deklaracje. W Sokołowie Małopolskim w powiecie rzeszowskim oraz Rokietnicy w powiecie jarosławskim dokumenty do CEEB złożyło zaledwie 2 proc. właścicieli nieruchomości.

Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku do 30 czerwca 2022 roku, mogą zostać ukarane grzywną do 500 złotych. Ta może wzrosnąć nawet do 5 tys. złotych, jeśli sprawą zajmie się sąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych gminach na Podkarpaciu złożono najwięcej deklaracji o emisyjności budynków. Do 1 lipca musi to zrobić każdy [RANKING] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto